Gayrimenkul En Güvenilir Yatırım

Kriz üstüne krizle karşı karşıya olunduğunu belirten IMF Başkanı KristalinaGeorgieva, ilk olarak salgının insanların hayatını ve ekonomileri altüst ettiğini, ardından Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısının dünya çapında şok dalgalarına neden olduğunu söyledi.

Georgieva, savaşın ekonomik sonuçlarının hızla yayıldığına dikkati çekerek, yüz milyonlarca ailenin halihazırda daha düşük gelir ile daha yüksek enerji ve gıda fiyatları ile mücadele ettiğini, savaşın bunu daha da kötüleştirdiğini ve eşitsizliği daha da artırmakla tehdit ettiğini kaydetti. Georgieva, "Uzun yıllardan beri ilk kez enflasyon dünyadaki birçok ülke için açık ve mevcut bir tehlike haline geldi." dedi.

KristalinaGeorgieva, "Büyümenin artması ve sorun haline gelen enflasyonun düşmesi için mücadele veriyorduk. Tam tersi büyüme düşüyor, enflasyon yükseliyor." değerlendirmesinde bulundu.

Krizin derinleşmesi önümüzdeki günlerde Emtianın hızlı bir çıkış yapma beklentisini güçlendiriyor.

Merkez bankasının bilinmeyen bedelle malettiği dövize olan müdahaleleri, dövizin seçime kadar belli sınırlarda kalacağını düşündürtüyor. ( 2022 yılında TC olası dış borç stoğunun 300 milyar civarında olması bekleniyor) Bu durum kurda çözülmelere neden olabilir. (FED’in 25 baz puanla başlayan faiz artışı, Mayıs ayında açıklayacağı 75 baz puan beklentisinin etkilerini bekleyip görmek gerekir)

Sermayenin kısmi kontrol edilmeye başlanması döviz rezervlerini destekleyecektir.

Döviz kazanan her işletmenin, döviz kazancının %40’ını Merkez Bankasına bozdurma zorunluluğu getirildi.

Bankalar döviz mevduatlarının belli kısmını belli tarihlere kadar Türk Lirasına çevirmezse Merkez Bankasına %1,5 ile %3 arasında komisyon ödeyecek.

Ekonomi yönetimi, Türk Lirasını korumaya çalışırken döviz mevduatlarının maliyetini arttıracak önlemler alıyor.

  • İstanbul’da, 3+1 dairenin ortalama fiyatı 1.660.000 ₺  
  • Ukrayna, Rus ve İranlı zenginlerin gayrimenkule olan talepleri
  • Küresel kriz
  • Yeni Covid salgını beklentisi
  • Ukrayna – Rusya savaşının yapılan son açıklamalarla uzun süreceğinin ihtimali
  • Kripto paraların gerileyeceği söylemleri

 

Bütün bunlar Gayrimenkule olan talebin artarak devam edeceğini işaret ediyor. Önümüzdeki aylarda emtia fiyatlarının artmaya başlaması ile gayrimenkulde de yükselişler kaçınılmaz olacaktır.

Kaynak: Derleme  - www.sanayidegayrimenkul.com  / Remax Joker / Tunç Pakbeşe - Arzu Leblebici

 

Paylaş

Mail Grubumuza Katılabilirsiniz

Gayrimenkul ve sektörel haberlerden haberdar olabilirsiniz