Semin Ayral - 12 Yıllık Sektörel Başarının Öyküsü

2010 yılında, mimarlığı bırakıp Gayrimenkul Danışmanlığını meslek olarak seçtim.

İlk üç yıl çok yoğun, sonraki yıllarda giderek azalan şekilde ‘ aaaa nasıl mimarlığı bıraktın, mimarlık bir kadına çok yakışıyor. Bir süre sonra mimarlığa geri dönüş yaparsın ‘ cümlelerini bir müşterimden duymasam, diğerinden mutlaka duyuyordum.

Aradan 12 yıl geçti ve her gün iyi ki gayrimenkul danışmanı olmuşum diyorum. Bunun nedenlerini başka bir yazımda mutlaka kaleme alacağım.

Bu yazımın konusu ‘ uzmanlık + marka ‘ olmanın mesleğimizdeki önemini, yaşadığım mesleki deneyimlerimi ile anlatmaya çalışacağım.

Mesleğe başladığımda bir hafta süre ile aldığım: kariyerime nerden, nasıl başlarım, neleri planlamalıyım sorularının cevaplarının olduğu eğitim dışında bildiğim hiçbir şey yoktu.

Öğrendiğim ip uçlarını sahada uygulama yaparak, geliştirme dışında yapabileceğim başka bir şeyde yoktu. İlk yıllarımda Batı Ataşehir projelerini tanıma, kendimi tanıtma ve işimde ustalaşmaya çalışma süreci ile geçirdim.

2010’ lı yıllarda Batı Ataşehir’de doluluk oranının düşük olması, daire çeşitlerini görme ve öğrenme fırsatını bana vermişti. Ben hikayenin başını yakalamıştım, daha sonraki yıllarda işe giren arkadaşlarımın 3 yıl olan bölge öğrenme süreleri benim birinci yılımda bitmişti.

 

Bu yıllarda edindiğim en önemli tecrübeler: Çalıştığın projenin her taşını biliyorsan, komşu projelere sıçraman için önemli bir kaldıraca sahip oluyorsun. Çapraz satış, çapraz kiralama yapman çok daha kolay olduğu gibi, fiyatlandırma ve piyasa takibin bi o kadarda hızlı oluyor.

Çalıştığın her gün bilgisayarım veri ile dolduğu için, bu verileri kullandığım zaman müşterimin gözünde güvenilirliğimi arttırarak, onlarla konuşurken gözlerindeki ışığı görebiliyordum.

Ataşehir’de edindiğim tecrübeyi 2011 yılında yeni yaşamın başladığı Uptiwins Residence projesine taşıyarak çalışmaya, tohum ekmeye başladım.

327 bağımsız bölüme sahip projenin üç de birinde, aldığım pazarlama yetkileri çalışmaya başladım. Uzmanlık alanı çalışmalarım sırasında,

  • Yaklaşık 100 adet home-ofis pazarlamasının nasıl yönetileceğini,
  • Her mülk sahibinin beklentilerinin nasıl karşılanacağını,
  • 100 adet dairenin kendi içinde rekabetinin ve proje dışındaki rakipleri piyasa şartlarına karşı nasıl baş edileceğini,
  • Yeni proje olmasının çekiciliği ile projede çalışmaya başlayan ihtiyaçdan fazla sayıdaki emlakçının yarattığı haksız rekabet ile mücadele etmenin kriterlerini keşfetmek,
  • Projenin bir paydaşı olarak, yaşayanlara fayda yaratabilmenin nasıl olabileceğini,
  • Projede tanınıp, güven kazandıktan sonra müşteri referans ve önermelerinin daha kolay olduğunu,
  • Proje uzmanlığı ile projede yaşanan değişimleri, gelişmeleri birlikte yaşayıp ortak konular arttıkça dostlukların pekişmesine şahit olmak,
  • Hizmet kalitesini arttırmak adına, home ofislerde marangoz, boya, tesisat gibi hizmet kalemlerini doğru seçilen çözüm ortakları ile yıllardır vermenin keyfini yaşıyorum.
  •  

Yukarıda saydığım maddeler yıllardır bana Semin Ayral olarak ne mi sağladı?

Ben insan olarak geliştim, iş insanı olarak büyüdüm, müşterilerime daha daha fazla başarı kazandırma derdim beni güçlendirdi. Ağaç misali toprağa verdiğimi köklerim derinlere çok derinlere inmek için hız kazandı. Yıllarca önce kazandığım müşterilerim, dostlarım oldu. Gayrimenkul deyince onların zihninde ilk akla gelen ben oluyorum. Onlar biliyorlar ki Semin Ayral’a danıştığımız bir konuyu bilmese bile öğrenerek bize geri dönüş yapar.

Bu güven yıllardır bana, daha keyifli, daha güvenli, daha verimli iş üretme fırsatları doğurmaya devam ediyor.

 

 

Paylaş

Mail Grubumuza Katılabilirsiniz

Gayrimenkul ve sektörel haberlerden haberdar olabilirsiniz