Türkiye'de Lüks Konut Yatırımında Kira Amortisman Süresi Ne Kadar?

Sıradan bir gayrimenkul yatırımının ötesinde, lüks gayrimenkul yatırımında konfor, estetik yapı ve ayrıcalıklı sosyal olanaklar dikkat çeker. Ama en önemlisi, yatırım geri dönüş oranı çoğu zaman standartların üzerindedir. Emlak yatırımcıları için, dikkate değer kriterlerin başında kira amortisman süresi geliyor. Yani yatırımcılar, bir mülk edindiğinde, kira getirisinin kaç sene içinde kendini amorti edebileceği konusuna önem veriyor.

Türkiye’de konut türü olarak, amortisman süresi üzerine yapılmış bir araştırma olmasa da, şehir bazlı sonuçlar var. Lüks konut yatırımında, bu verileri bir sapma ile değerlendirebiliriz.

Konut amortisman süresi hangi şehirlerde yüksek?

Yatırımın ortalama geri dönüş süresi (amortisman), konut yatırımında önemli bir veri. Her ne kadar birçok yatırımcının hedefi satış değerinin artışı olsa da, kira getirisi önemini koruyor. Bu anlamda, Endeksa’nın 2022’in 2. çeyreği için yaptığı bir araştırmada önemli veriler var. Türkiye’de en çok konut satılan 30 ilde ortalama geri dönüş süresi verileri, araştırmada yer alıyor.

Verilere göre, Türkiye’de en çok konut satılan 10 ildeki amortisman süreleri şöyle:

  • İstanbul: 17 yıl
  • Ankara: 17 yıl
  • İzmir: 20 yıl
  • Antalya: 16 yıl
  • Bursa: 23 yıl
  • Kocaeli: 21
  • Mersin: 20
  • Tekirdağ: 18
  • Gaziantep: 23
  • Aydın: 38

Lüks konut yatırımında, yatırımcılar bu amortisman sürelerini dikkate alabilir. Ancak şunu düşünmekte fayda var, lüks konutlar sağladığı sosyal ve kültürel olanaklar, vaat ettiği yaşam tarzıyla denklemi değiştirebilir. Bununla birlikte, bir lüks konutu değerleme fiyatının altında, avantajlı bir rakamla satın almak da farklı bir etkendir.

Yüksek enflasyon ortamında yatırımın değerini korumak

Konut yatırımcıları için kira geliri, güvenli bir liman konununda. Bununla birlikte, son birkaç yıldaki ciddi enflasyon artışı tüm gayrimenkul piyasasını etkiledi. Lüks konut yatırımı yapmayı düşünenler, bu faktörü de göz önünde bulundurmalı. 10-20 yıllık vadelerin konuşulduğu piyasada, kira getirinizle yatırımınızı 15 yılın altında da geri kazanma şansınız olabilir.

Konut projesinin yer aldığı muhit, şehir içinde yakın olduğu önemli lokasyonlar, gelişim potansiyeli ve bölgenin insan profili önem taşıyor. Özellikle İstanbul için konuşmak gerekirse, yapıların depreme dayanıklılık yönü önemlidir. Bunun haricinde ilçenin, mahallenin zemin yapısı da yatırımcıların önemsediği bir konu. Lüks konutların bu konudaki avantajı, özellikle villa tipi veya düşük katlı bina yapılarında, depreme dayanıklılık konusunda projelerin tam not alması.

Kısacası, kira amortisman süresi Türkiye ortalaması, 20 yıla yakın gibi bir seviyede. Ancak farklı parametreler işin içine girdiğinde, doğru tercih yapan bir yatırımcı bu süreyi 15 yılın altına indirebilir. Bunun için de, doğru projeleri takip etmek ve doğru zamanda yatırım yapmak şart.

Lüks gayrimenkul portföyümüzü incelemek ve olası fırsatlar hakkında bilgi almak için bana ulaşabilirsiniz.

 

Paylaş

Mail Grubumuza Katılabilirsiniz

Gayrimenkul ve sektörel haberlerden haberdar olabilirsiniz