Ev Sahipleri, Kiracılar Dikkat!

Ev sahipleri ile kiracılar arasında imzalanan kira sözleşmesi ile belirlenen kira tutarı için Maliye Bakanlığı sıkı denetim başlattı. Kira vergisi ödememek için yapılan oyunlar takibe alınırken kirayı elden alan ev sahibi ve elden kira ödemesi yapan kiracılar için Maliye Bakanlığı tarafından para cezası uygulanacağı uyarısı geldi. Devletin büyük vergi kaybı yaşamasına neden olan kalemler arasında yer alan kira gelir vergisi için 2020 yılında uygulanan kirayı elden alma ve verme para sınırı ne kadar, kaç lira, kirayı elden vermek, elden almak suç mu, kirayı elden almanın cezası ne kadar, kirayı elden alma cezası var mı, kaç TL?


Özellikle de kiracısı ile aynı binada oturan ev sahipleri kirayı elden almayı tercih ederken Maliye Bakanlığı kirayı elden alan ev sahipleri hakkında inceleme başlattı.

KİRAYI BANKADAN ÖDEME ZORUNLULUĞU NE KADAR, KİRA BANKAYA YATIRMA SINIRI 2020 KAÇ TL?

Hazine ve Maliye Bakanlığı bazı ev sahiplerinin kira gelir vergisi ödememek için yapmış olduğu hileli işlemler üzerine kiranın elden ödenmesini yasaklamış ve banka üzerinden ödenmesini zorunlu hale getirmişti.  Ancak düşük tutarlı kira ödemesi yapan kiracılar ve evini düşük tutarlı kiraya veren ev sahiplerinin bankalar ile uğraşmaması adına belirli bir istisna hakkı tanınmakta olup bu rakam her sene yeniden düzenlenmektedir.  2020 senesi için kiranın elden ödenmesi sınırı olarak 500 lira rakamı uygulanmaktadır. Söz konusu sınır sadece konut kiraları için uygulanmakta olup işyeri kirası için ödenen tutar ne olursa olsun banka üzerinden ödenmesi yasal zorunluluktur.

KİRAYI ELDEN ÖDEMEK SUÇ MU, BANKADAN ÖDEMEME CEZASI 2020 KAÇ TL, KİRA BANKAYA YATMAZSA NE OLUR, CEZASI VAR MI?

Evet, aylık kira tutarı 500 liranın üzerinde olan tüm ev kiraları için kira tutarının banka üzerinden yatırılması yasal zorunluluktur.  Bu kural yasal bir zorunluluk olarak uygulandığı için uymayan kişilere yaptırım uygulanmaktadır. Kirayı elden ödemenin cezası elden tahsil edilen her kira tutarının yüzde 5'i oranında uygulanan vergi usulsüzlük cezasıdır.  Söz konusu ceza sadece ev sahibine kesilmekte olup kiracının elden kira ödemesi nedeni ile para cezası ödemesi yoktur. 

Kaynak: Emlak365