Sıfır Oranlı Emlak Vergisinden Kimler Yararlanamaz?

Türkiye'de evi, arsası, işyeri, dükkanı, tarlası, yazlığı gibi taşınmaz mala sahip olan herkes otomatik olarak emlak vergisi mükellefi kabul edilmektedir. Ancak diğer tüm vergi türlerinde olduğu gibi emlak vergisi istisnaları da bulunmakta olup bu istisnai şartları taşıyan kişilere emlak vergisinde muafiyet hakkı tanınmaktadır. Peki, sıfır oranlı emlak vergisi ne demek, sıfır oranlı emlak vergisinden kimler yararlanamaz, sıfır oranlı emlak vergisinden yararlananlar kimlerdir, emlak vergisi muafiyet şartları nelerdir?


Emlak vergisi her sene düzenli olarak ödenen vergi türleri arasında yer alıp ülkemiz sınırında taşınmaz malı bulunan herkesi ilgilendirmektedir.

SIFIR ORANLI EMLAK VERGİSİ NE DEMEK?

Emlak vergisi ödemeleri konusunda belirli kişilere muafiyet hakkı tanınmakta olup bu kişiler vergi ödemesinden muaf tutuldukları için emlak vergisi oranı sıfır olarak uygulanmakta, bu nedenle emlak vergisi muafiyeti sıfır oranlı emlak vergisi adı ile anılmaktadır.  Servet vergisi kategorisi içerisinde değerlendiren emlak vergisi arsa, arazi, konut ve işyeri gibi taşınmazı olan kişiler muafiyet hakkı bulunmuyorsa bu vergiyi her sene düzenli olarak ödemekle yükümlüdür.

SIFIR ORANLI EMLAK VERGİSİ UYGULAMASINDAN YARARLANANLAR! EMLAK VERGİSİ MUAFİYETİ HAKKI OLANLAR KİMLER?

Her vergi türünde olduğu gibi emlak vergisi ödemesinde de belirli kişilere vergiden muafiyet hakkı tanınmaktadır.

Bu kişiler: Hiçbir geliri bulunmayan ev hanımları,  Geliri olmayan işsizler,  Engelliler,  Gaziler,  Şehidin dul eşi ve şehidin yetim çocukları,  Sadece emekli maaşı geliri olan emekliler sıfır oranlı emlak vergisi muafiyeti hakkına sahiptir. 

SIFIR ORANLI EMLAK VERGİSİNDEN KİMLER YARARLANAMAZ?

Ancak yukarıdaki listede yer almasına rağmen sahip olduğu taşınmazı 200 metrekareden daha büyük olan taşınmaz sahipleri bu haklarını kaybeder. Yine emlak vergisi muafiyeti için sahip olunan taşınmazın kişinin adına kayıtlı olan tek konutu olması şartı aranmaktadır.  Ev hanımı, emekli ve işsiz olmasına rağmen 34 bin lirayı aşan menkul sermaye iradı geliri olması durumunda muafiyet hakkını kaybetmektedir.  Kişinin sahip olduğu tek konutta oturma şartı bulunmamakla beraber bu konutun işyeri olarak kiraya verilmesi durumunda ne yazık ki sıfır oranlı emlak vergisi hakkı kaybedilmektedir. 

Kaynak: Emlak365