Tapu Devrinde Yeni Uygulama!

Tapu devri ile ilgili olarak bazı ilçelerde başlatılan pilot uygulama tüm Türkiye'ye yayılıyor. Söz konusu uygulama kapsamında farklı şehirlerde yaşayan vatandaşlar bir araya gelmeden satış işlemlerini gerçekleştirebilecekler. 15 Eylül tarihi itibariyle uygulamaya girecek olan uygulamada sistemin nasıl işleyeceğine ilişkin Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü açıklamalarda bulundu.


Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün yeni uygulaması 15 Eylül tarihinde vatandaşların hizmetine sunulacak.  Tapu devri aşamasında gereken bazı koşulların daha kolay şekilde tamamlanmasını hedefleyen uygulama ile vatandaşlara kolaylıklar sağlanacak. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün hayata geçireceği uygulama esasları şu şekilde;

ALICI VE SATICILAR BİRARAYA GELMEDEN SATIŞ YAPILABİLECEK

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü yapmış olduğu yazılı açıklamasında gayrimankul, taşınmaz devri için gerçekleştirilecek sözleşmelerde artık alıcı ve satıcıların bir araya gelmesinin gerek olmadığını duyurdu. Yeni uygulama kapsamında vatandaşlar yaşadıkları yerdeki herhangi bir Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü üzerinden bu işlemleri hallebilecekler. Aynı anda farklı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüklerinde hazır olacak alıcı ve satıcılar işlemleri aynı yürütüp devri tamamlayabilecek. 
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü söz konusu uygulamayı 17 Ocak 2020 tarihinden itibaren bazı ilçelerde uygulamaya başlamıştı. Ümraniye, Çankaya, Büyükçekmece, Kepez, Bayraklı ve Bornova, Ümraniye, Çankaya, Büyükçekmece, Kepez, Bayraklı ve Bornova Tapu Genel Müdürlükleri ile Berlin Temsilciliği yılın ilk günlerinden itibaren bu uygulama kapsamında işlem yapıyordu.

TAPU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN YENİ UYGULAMAYA DAİR AÇIKLAMA

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü daha önce pilot olarak uygulanan ve önümüzdeki günlerde tüm Türkiye geneli uygulanacak işlemlere dair vatandaşları bilgilendirdi.  Uygulamanın nasıl işleyeceğine ilişkin bilgiler veren Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü konuya dair bir örnek verdi. Kurum açıklamasında, "Berlin'den ayrılamayan bir vatandaşımız, Berlin Başkonsolosluğu Tapu ve Kadastro Temsilciliğine başvurarak, Konya'daki gayrimenkulünün satış işlemlerini, Almanya ve Türkiye'deki tapu müdürlükleri aracılığıyla telekonferans yöntemiyle 22 Nisan'da gerçekleştirdi. Böylece işlem, Türkiye'deki bir taşınmaza ilişkin, taraflardan biri Avrupa'da diğeri Türkiye'deyken gerçekleştirilen ilk satış işlemi olarak kayıtlara geçti." ifadelerine yer verdi.  Söz konusu uygulama 15 Eylül tarihi itibariyle Türkiye'de ki tüm Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüklerinde hizmete girecek. 
 

Kaynak: Emlak365